سلطان معرفت یاعلی ابن موسی الرضا(ع) :: زندگینامه تختی
Xگروه بین المللی HSE IRAN
گروه بین المللی ایمنی بهداشت
سلطان معرفت یاعلی ابن موسی الرضا(ع) :: زندگینامه تختی
 
تاریخ: 1394/05/30
زندگینامه تختی
انتشار : 1394/05/30
                                                                      
رجب‌خان با پولی که از ماترک پدرش به دست آورده بود، در محل سابق انبار راه‌آهن زمینی خریده و یک یخچال طبیعی احداث کرده بود واز همین راه مخارج زندگی خانوادهٔ پرجمعیت خود را تأمین می‌کرد. نخستین واقعه‌ای که در کودکی غلامرضا روی داد و ضربه‌ای بزرگ و فراموش نشدنی بر روح او وارد کرد، آن بود که مرحوم پدرش برای تأمین معاش خانواده ناچارشد خانهٔ مسکونی خود را گرو بگذارد. شادروان تختی به لحاظ مشکلات خانوادگی فقط ۹ سال در دبستان و دبیرستان منوچهری خانی‌آباد درس خواند و در سال ۱۳۲۹ به سبب علاقه به کشتی و ورزش باستانی به باشگاه پولاد رفت. تختی در دوران زندگی ورزشی‌اش رکورددار شرکت در المپیک‌ها و کسب بیشترین مدال از این آوردگاه بود. درچهار دوره المپیک حضور داشت و حاصل آن یک طلا، دو نقره و یک عنوان چهارم بود که در کشتی ایران این امر اتفاق نادری است. جهان پهلوان علاوه بر قهرمانی، به لحاظ منش و رفتار انسانی و سجایای اخلاقی پسندیده و جوانمردی و نوع دوستی شهره خاص و عام بوده‌است.
 او زندگی خود را وقف مردم کرده بود. شادروان تختی در ورزشباستانی و کشتی پهلوانی نیز دارای تبحر و مهارت بود، چنان که سه بار پهلوان ایران شد و هر بار کشتی‌گیران نامداری را مغلوب کرد.
 وی چهار ماه پس از بازگشت از آخرین سفر خود (تولیدو، ۱۹۶۶) در آبان ماه سال ۱۳۴۵ زندگی مشترک خود را با همسرش آغاز کرد که حاصل آن تولد بابک در سال ۱۳۴۶ بود. پس از گذشت چهار ماه از تولد فرزندش، خبر درگذشت وی تحت عنوان خودکشی اعلام شد و همه را در اندوهی عظیم و بهتی شگفت‌انگیز فرو برد.
 در مورد قتل و یا خودکشی وی دلایلی همچون ناراحتی‌های روحی و مشکلات مالی آوردند ولی هیچ گونه بازرسی برای قتل وی به صورت جدی شکل نگرفته است.
بازیهای المپیک:
 
پنجاه و دو هلسینکی :مدال نقره 79 کیلو گرم
 پنجاه و شش ملبورن: مدال طلا 87 کیلو گرم
 شست رم: مدال نقره 87 کیلو گرم
 شست و چهار توکیو: چهارم97 کیلو گرم
 
قهرمانی جهان:
 
پنجاه و یک هلسینکی: مدال نقره 79 کیلو گرم
 پنجاه و چهار توکیو: نفر پنجم 87 کیلو گرم
 شست و یک یوکوهاما: مدال طلا 87 کیلو گرم
 شست و دو تولیدو: مدال نقره 97 کیلو گرم

 بازیهای آسیایی:

 پنجاه هشت توکیو: مدال طلا 87 کیلو گرم
 جمع مدالهای غلامرضا تختی: هشت، ۴ طلا، ۴ نقره
 المپیک ۳ - جهانی ۴ - بازیهای آسیایی ۱
 
تختی اولین کشتی گیر ایرانی است که موفق شد در سه وزن مختلف صاحب مدال‌های جهانی و المپیک بشود: جهانی 51 و المپیک 52 (در 79 کیلوگرم)، المپیک 56، 60، جهانی تهران و یوکوهاما (در 87 کیلو) و جهانی 62 تولیدو در 97 کیلو.                                                                                            
 تهیه کننده : فرید صفری : email:faridsafari08@gmail.com

 
نظرات:
بازدید ها: 0
نظرات

پست نظرات
نام:


ایمیل:


عنوان:


نام سایت:


نظرات:

كد: