سلطان معرفت یاعلی ابن موسی الرضا(ع) :: حق مرد بر زن چیست؟
Xگروه بین المللی HSE IRAN
گروه بین المللی ایمنی بهداشت


سلطان معرفت یاعلی ابن موسی الرضا(ع) :: حق مرد بر زن چیست؟

 
 
 

» آمار بازدید


» بازدید امروز : 205
» بازدید دیروز : 459
» بازدید هفتگی : 2467
» بازدید ماهیانه : 2467
» بازدید سالانه : 127961
» کل بازدیدها : 1258556

 

» جدیدترین مطالب

کیف کفش زنانه
سخنان استاد الهی قمشه ای
یکی از اسماء خدا یاکریم الصَّفْح '
جنگ سرد
103 نکته برای شادتر زندگی کردن
رابطه قران با شیمی(معجزه شیمی قران)
رابطه فیزیک باقران وسخن امام صادق علیه السلام
تعویض پرچم گنبدامام رضا
کیف کفش چرم قائم(عج)
بازاریابی شبکه ای و کلاهبرداری

 
 


حق مرد بر زن چیست؟ 1394/05/15
 
پيغمبر (ص) فرمود: مردى كه بر بدخويى همسرش صبر كند؛ خداوند اجر مصائب ايوب را به وى دهد، و زنى كه بر بدخويى شوهرش شكيبايى كند؛ خداوند ثواب آسيه بدو دهد.
از امام پنجم (ع) است که می فرماید:زنى به محضر پيغمبر (ص) آمد و عرضه داشت: حق شوهر بر زن چيست؟ فرمود: آنكه فرمان او برد و مخالفت و عصيان او نكند، و چيزى از خانه او بدون اجازه او صدقه ندهد و روزه مستحب جز با اجازه او نگيرد، و اگر بر پشت مركب (آماده سفر) است و شوهر از او آميزش خواست امتناع نكند. و جز با اجازه او از خانه بيرون نرود، كه اگر بى ‏اجازه او بيرون رود فرشتگان آسمان وزمين و رحمت و غضب بر او نفرين فرستند، تا گاهى كه به خانه برگردد.
زن پرسيد: يا رسول اللَّه چه كسى حقش بگردن مرد بيش از همه مى ‏باشد؟ فرمود: پدر و مادر، پرسيد چه كسى حقش بر زن بيش از همگان است؟ فرمود: شوهر، پرسيد: منهم به اندازه شوهر بگردن او حق دارم؟ فرمود: نه؛ و صد يك آن را نيز ندارد، پرسيد: قسم به خداوندى كه ترا برگزيد، اختيارم بدست هيچ شوهرى نخواهم داد.
و پيغمبر (ص): هر زنى كه شوهرش را به زبان اذيت كند، خداوند هيچ رفت و آمد (در باره خيرات) و حسنه‏ اى را از او نمى‏ پذيرد تا او را خشنود و راضى گرداند، و اگر چه روزها روزه بدارد و شبها نماز گزارد، و بردگان آزاد كند و آنها بر پشت اسبان در راه خدا (به جهاد) بفرستد و اول كسى خواهد بود كه به آتش در آيد، و همچنين است مرد اگر بر زن ستمگرى كند.
پيغمبر (ص) فرمود: هر زنى كه با شوهرش مدارا نكند و او را بر آنچه قدرت ندارد وادارد؛ خداوند از او هيچ حسنه‏ اى نپذيرد، و خدا را خشمگين ملاقات كند.
پيغمبر خدا زنى را به نكاح مردى در آورد، زن از شوهر ناملايماتى ديد و به پيغمبر (ص) شكايت برد. پيغمبر فرمود گويا مى ‏خواهى طلاق بگيرى كه در نزدخداوند از مردار الاغ بدتر و پست ‏تر باشى.
از امام صادق (ع) است که می فرماید: زن نميتواند كارى مثل بنده آزاد كردن، و بخشش، و نذر در مال خود انجام دهد مگر با اجازه شوهر، مگر در حج واجب و زكاة، و نيكى به والدين و صله رحم.
از نبى اكرم (ص): حق مرد بر زن اينست كه چراغ برايش برافروزد، و طعام خوب تهيه بيند، و تا در حياط به استقبالش شتابد و به او خوش آمد گويد، و طشت و حوله آرد و دست او را بشويد و جز بواسطه علتى خود را از او منع ننمايد.
از امام صادق (ع): جمعى خدمت نبى اكرم (ص) آمدند و گفتند: ما مردمى را مى ‏بينيم كه به يك ديگر سجده مى ‏كنند، حضرت فرمود: اگر كسى را دستور ميدادم كه به كسى سجده كند، بزن مى ‏گفتم كه شوهر را سجده نمايد.
منبع:مكارم الأخلاق / ترجمه ميرباقرى، ج‏۱، ص: ۴۰۸تا۴۰۹.

نظرات

پست نظرات
نام:


ایمیل:


عنوان:


نام سایت:


نظرات:

كد: 


 
 
 
 
 

اطلاعات مدیر وبلاگ:

تماس با مدیر سایت

اطلاعات تماس

 
 

گالری تصاویر:


 
 

جستجو:

جستجو در محتوا   


 
 

لینکهای مرتبط:


 
 

لیست کتاب ها: 
 

دوستان:


 
  Copyright 2012 . All Rights Reserved