سلطان معرفت یاعلی ابن موسی الرضا(ع) :: آداب و مهارت های سفر کردن
Xگروه بین المللی HSE IRAN
گروه بین المللی ایمنی بهداشت

آداب و مهارت های سفر کردن 1394/02/31

روز شروع مسافرت حضرت
و از جمله آداب آن حضرت در سفر- به طورى كه در فقيه به سند خود از عبد اللَّه سنان از ابى جعفر (ع) نقل كرده- اين بود كه: آن جناب بيشتر در روز پنج شنبه مسافرت مى‏كرد. 
پنج چیز همراه داشتن در سفر
و در كتاب امان الاخطار و كتاب مصباح الزائر آمده است كه صاحب كتاب عوارف المعارف گفته: رسول خدا هر وقت مسافرت ميرفت پنج چيز با خود برمى‏داشت: 1- آئينه 2- سرمه‏دان 3- شانه 4- مسواك 5- و در روايت ديگرى دارد كه مقراض را هم همراه خود مى‏برد. 
نشاط در سفر
و در كتاب مكارم از ابن عباس نقل كرده كه گفت: رسول خدا (ص) وقتى راه مى‏رفت طورى با نشاط مى‏رفت كه بنظر مى‏رسيد خسته و كسل نيست. 
ذکر خاص در سرازیرها و سربالاییها
 و در فقيه به سند خود از معاوية بن عمار از ابى عبد اللَّه ع نقل كرده كه فرمود: رسول خدا (ص) در سفر هر وقت از بلنديها سرازير مى‏شد مى‏گفت:" لا اله الا اللَّه" و هر وقت بر بلنديها بالا مى‏رفت مى‏گفت:" اللَّه اكبر".
دو رکعت نماز در هر منزلی
و در كتاب لب اللباب تاليف قطب روايت شده كه رسول خدا (ص) از هيچ منزلى كوچ نمى‏كرد مگر اينكه در آن منزل دو ركعت نماز مى‏خواند و مى‏فرمود: اينكار را براى اين مى‏كنم كه اين منازل به نمازى كه در آنها خوانده‏ام شهادت دهند
دعای خدا حافظی سفر
و در كتاب فقيه مى‏گويد: رسول خدا (ص) وقتى با مؤمنين خدا حافظى مى‏فرمود مى‏گفت: خداوند تقوا را زاد و توشه شما قرار دهد، و به هر خيرى مواجهتان سازد و هر حاجتى را از شما برآورده كند و دين و دنياى شما را سالم و ايمن سازد و شما را به سلامت و با غنيمت فراوان برگرداند. 
دعای سفری مکه
و در كتاب جعفريات به سند خود از جعفر بن محمد از آباى گرامش از على (ع) نقل كرده كه فرمود: رسول خدا (ص) به اشخاصى كه از مكه مى‏آمدند مى‏فرمود: خداوند عبادتت را قبول و گناهانت را بيامرزد و در قبال مخارجى كه كردى بتو نفقه (روزى) دهد. 
آداب مسافرت
بسیاری از مردم برای فرار از آلودگی هوا و هیاهوی شهر به حومه پناه می برند . ولی مشکل این است که همه ، در یک زمان این کار را انجام می دهند !
آمادگی سفر
برای سفر های درازمدت ، از یک هفته یا چند روز قبل یادداشتی تهیه کنید و آن چه را که لازم است برای خود ببرید ، بنویسید تا چیزی را جا نگذارید.
در ترن ، در هواپیما
در ترن و یا هواپیما مدت طولانی در دست شویی نمانید . به وضعیت دیگران هم فکر کنید . شاید آن ها هم نتوانند خودشان را کنترل کنند و بخواهند که فوری دست های شان را بشویند !
 arabiamirreza75@gmail.com

نظرات

پست نظرات
نام:


ایمیل:


عنوان:


نام سایت:


نظرات:

كد:گروههای مطالب

آرشیو ماهیانه

جدیدترین مطالب

گالری تصاویر

آمار بازدید


  » بازدید امروز : 56
  » بازدید دیروز : 108
  » بازدید هفتگی : 164
  » بازدید ماهیانه : 2725
  » بازدید سالانه : 128219
  » کل بازدیدها : 1258814

درباره مدیر