سلطان معرفت یاعلی ابن موسی الرضا(ع) :: درمان سوختگی از طریق طب سنتی
Xگروه بین المللی HSE IRAN
گروه بین المللی ایمنی بهداشت

سلطان معرفت یاعلی ابن موسی الرضا(ع) :: درمان سوختگی از طریق طب سنتی

درمان سوختگی از طریق طب سنتی 1394/02/13
                                 
در اینجا چند راهکار برای شما ارائه می کنیم تا از این به بعد، به محض سوختن در آشپزخانه آنها را به کار گیرید تا از شدت آسیب ناشی از سوختگی جلوگیری شود.
 ابتدا فورا منطقه سوخته را زیر شیر آب سرد بگیرید. سپس برای رهایی از درد کارهای زیر را انجام دهید. خیلی از این کارها از تاول زدن جلوگیری می کنند و با عفونت مبارزه می نمایند:
1- سفیده تخم مرغ:
یکی از راه حل هایی که از قدیم برای درمان سوختگی استفاده می شده، مصرف سفیده تخم مرغ است.
بدین صورت که سفیده تخم مرغ را روی منطقه سوخته می گذاریم تا درد آن منطقه کاهش یابد. خیلی از افراد بر این باورند که استفاده از تخم مرغ می تواند از بروز تاول هم جلوگیری کند.
بعد از زدن سفیده تخم مرغ به محل سوختگی، می توانید محل را خشک کنید و اگر نیاز بود دوباره آن را امتحان کنید.
  2- چای کیسه ای :
چای کیسه ای خیس شده می تواند درد ناشی از سوختگی را کم کند. همچنین تانین موجود در چای، بهبود دهنده آن قسمت نیز باشد.
چای کیسه ای را چند بار در یک لیوان آب سرد فرو کنید. سپس آن را روی قسمت سوخته پوست قرار دهید.
آیا می دانستید که همین چای سرد و چای کیسه ای، گزینه مناسبی برای درمان آفتاب سوختگی به شمار می رود؟
 3- سیب زمینی خام:
سیب زمینی خام را رنده کنید و آن را فشار دهید تا آبش در بیاید. سپس قسمت آسیب دیده پوست را با آن آب، آغشته کنید. استفاده از این روش نتایج مطلوبی را به همراه دارد.
4- سرکه :
استفاده از سرکه یکی از روش های مناسب جهت تسکین درد سوختگی است .
می توانید مقداری سرکه سیب یا سرکه سفید را روی محل آسیب دیده بریزید تا درد آن تسکین یابد، و یا می توانید پارچه ای را به سرکه آغشته کنید و آن پارچه را روی محل آسیب دیده بگذارید تا درد ناشی از سوختگی تسکین پیدا کند.
سرکه زخم را ضدعفونی نیز می کند و از رشد باکتری ها بر روی ناحیه سوخته جلوگیری می نماید.
5- جوش شیرین:
مقداری جوش شیرین و آب سرد را باهم مخلوط کرده و خمیری درست کنید و آن را بر روی پوست خود بمالید. این روش نیز به بهبود و تسکین درد ناشی از سوختگی کمک می کند.
اگر نیاز شد، چند بار از این روش استفاده کنید و در بین آن، محل سوختگی را خشک نگه دارید.
6- ژل گیاه آلوئه ورا:
برگ گیاه آلوئه ورا را تهیه کنید و آن را از طول برش بزنید. آنچه باید هنگام تهیه برگ گیاه آلوئه ورا در نظر داشته باشید این است که باید برگ های گوشتالو را انتخاب کنید.
بعد از برش دادن برگ این گیاه، هنگامی که ژل (ماده لزج) آن خارج شد، آن را سرد کرده  و روی منطقه ای از پوست که سوخته است، بگذارید.
ژل آلوئه ورا خاصیت ضد درد دارد و همچنین به دلیل داشتن خاصیت ضد تورم می تواند مانع ورم و التهاب پوست شود.
 استفاده از ژل آلوئه ورا را ادامه دهید تا سوختگی کاملا بهبود یابد.
ژل آلوئه ورا غیر از ویژگی ضددرد و ضد التهاب، می تواند بازسازی سلولی انجام دهد و رشد سلول هایی را که عقب مانده اند را بهبود بخشد، یعنی باعث بهبود سریع تر زخم می شود.
چند نکته
- شما می توانید گیاه آلوئه ورا را در آشپزخانه خود نگه دارید و به هنگام نیاز از آن استفاده کنید. این گیاه برای رشد خود نیاز به کمی آب و نورطبیعی و مکان گرم دارد.
- بعضی از افراد از کره برای سوختگی های کوچک در آشپزخانه استفاده می کنند. باید در نظر داشت که کره و مارگارین گرما را در خود نگه می دارند و آسیب بیشتری را به پوست فرد می رسانند. بنابراین هرگز از کره و روش های غیر علمی برای درمان سوختگی در منزل استفاده نکنید.
يخ درماني كنيد
اولين حركتي كه همواره پس از سوختگي‌هاي سطحي نظير برخورد پوست دست با ماهيتابه يا ريختن آب جوش به روي بدن بايد انجام داد ريختن آب سرد يا استفاده از تكه‌هاي يخ براي سرد كردن موضع سوختگي است.
بهترين راه حل براي خنك كردن موضع سوختگي آن است كه فورا آن را زير جريان آب سرد قرار دهيد يا درون ظرف آب سرد فرو كنيد اما مراقب باشيد كه در سوختگي‌هايي كه زخم باز دارند اول زخم را با پارچه‌اي استريل بپوشانيد و پس از آن با كيسه يخ آن را كمپرس كنيد.
در تابستان هلودرماني كنيد
برگ، ميوه و هسته درخت هلو از جمله كاربردي‌ترين محصولات طبيعت است كه براي درمان بيماري‌هاي مختلفي از قبيل روماتيسم، تسكين تب، دفع سنگ كليه، كاهش وزن و پاكسازي بدن از سموم و موادزائد بسيار موثر است، اما برگ اين ميوه تابستاني خاصيت درماني ديگري نيز دارد و آن تسكين و درمان سوختگي‌هاي سطحي بر پوست است كه به واسطه شعله اجاق گاز، آب جوش يا تماس با اشياي گرم به‌وجود آمده است. درمانگران تركيب برگ درخت هلو و گياه جعفري با روغن زيتون را براي بهبود آثار سوختگي و از بين رفتن اسكار به جاي مانده در موضع سوختگي بسيار مؤثر مي‌دانند.
درمان محل سوختگي با آلوورا
براساس شواهد موجود، بسياري از درمانگران مكاتب درماني در جهان از دوران‌هاي بسيار قديم از گياه آلوورا و ژل آن براي درمان سوختگي‌ها، خراش‌ها و برخي از جراحت‌ها استفاده مي‌كردند. اين درمانگران استفاده از ژل اين گياه را براي از بين بردن زخم و اسكار باقي مانده از سوختگي نيز موثر مي‌دانند. به اين ترتيب براي كاهش سوزش و درمان بهتر محل سوختگي مي‌توانيد با شكستن برگ آلوورا و استفاده از ژل ميان آن به درمان خود كمك كنيد. اين ژل را مي‌توانيد از داروخانه‌ها نيز تهيه كنيد.
با عسل ضدعفونی کنید
امروزه بسياري از مراكز درماني و بيمارستان‌هاي مختص سوانح سوختگي از عسل به‌عنوان يكي از بهترين داروهاي طبيعي براي ترميم بافت‌هاي آسيب ديده و سوخته و همين‌طور براي درمان عفونت‌هاي بافت درگير استفاده مي‌كنند. اين طلاي طبيعي به علت داشتن خواص ضد‌قارچ و آنتي باكتريال و رطوبت رساني به موضع سوختگي كمك مي‌كند. براي استفاده از فوايد اين دارو كافي است مقداري عسل طبيعي را روي دستمالي تميز يا باند استريل قرار داده و آن را روي پوست سوخته و آسيب ديده قرار دهيد.
نویسنده:امیرحسین اسماعیلی

نظرات

پست نظرات
نام:


ایمیل:


عنوان:


نام سایت:


نظرات:

كد: