سلطان معرفت یاعلی ابن موسی الرضا(ع) :: روز معلم در ديگر كشور جهان
Xگروه بین المللی HSE IRAN
گروه بین المللی ایمنی بهداشت

سلطان معرفت یاعلی ابن موسی الرضا(ع) :: روز معلم در ديگر كشور جهان
 
چت روم

:
:
:
وضعیت آب و هوا


اوقات شرعی

روز معلم در ديگر كشور جهان


روز معلم در دیگر کشورهای جهان

معلمان جایگاه ویژه ای در جامعه دارند. آنها استعدادهای کودکان و نوجوانان را کشف کرده و جهت می دهند؛ و از کودکان یک سرزمین شهروندانی مسوولیت پذیر می سازند که آینده جامعه را شکل می دهند. آنان راه درست را به کودکان نشان می دهند و آنها را آماده می کنند تا شهروندانی بهتر و مردمانی نیکوتر باشند. معلمان به فرزندان ما می آموزند چگونه با بزرگ ترین مشکلات زندگی روبه رو شوند و براحتی از عهده آنها برآیند. اهمیت دیگر کار معلم در این است که دانش آموزان، بویژه کودکان، اغلب معلمان مورد علاقه خود را یک شخص ایده آل در روی زمین می دانند و برای تمام عمر از او الگو می گیرند.

تاریخچه روز معلم

این که روز معلم دقیقا از چه تاریخی وارد تقویم ها شد، چندان مشخص نیست. حدود سال ۱۹۴۴یک معلم از ایالت آرکانزاس به نام متی رایت بودریج با مقامات سیاسی و آموزشی وقت و با الینر روزولت مذاکراتی در زمینه لزوم تعیین روزی برای بزرگداشت معلمان انجام داد و او نیز در سال ۱۹۵۳کنگره هشتاد و یکم را متقاعد کرد که روزی را به نام روز معلم اعلام کنند.

بعد از آن ایالت های کانزاس، ایندیانا و دوج نیز به این گروه پیوستند و کنگره سرانجام ۷ مارس ۱۹۸۰را تنها برای همان سال به نام روز معلم اعلام کرد. این ایالت ها همچنان اولین سه شنبه ماه مارس را به عنوان روز معلم می دانستند، تا سال ۱۹۸۵که یک سازمان ملی هفته اول ماه می را هفته معلم اعلام کرد. این انجمن سپس رای داد که سه شنبه همان هفته روز معلم شناخته شود. در ایالت ماساچوست آمریکا روز ۷ سپتامبر نیز مانند ۱۱سپتامبر روز معلم نامیده می شود.

روز معلم در گوشه و کنار جهان

آلبانی:

در آلبانی روز معلم ۷مارس است و درست قبل از روز مادر ـ ۸مارس ـ یک تعطیلی غیررسمی است.

چین:

در چین مراسم روز معلم از سال ۱۹۸۵در تاریخ ۱۰ سپتامبر برگزار می شود. این روز یکی از ۳روز تعطیلی است که برای مشاغل مختلف در نظر گرفته شده است. (۲ روز دیگر مربوط به پرستاران و گزارشگران است.(

هند:

در هند روز ۵سپتامبر به عنوان روز معلم و برای تجلیل از معلمان در جامعه، گرامی داشته می شود. ۵سپتامبر مصادف است با سالروز تولد یک معلم بزرگ ـ دکتر سارولی راکریشنا ـ که اعتقادی عمیق به آموزش و پرورش داشت. راکریشنا یک دیپلمات برجسته، پژوهشگر و دانشمندی خوشنام، رئیس جمهور هند و بالاتر از همه یک معلم بود. زمانی که دکتر راکریشنا در سال ۱۹۶۲رئیس جمهور هند شد، گروهی از دانش آموزان و دوستانش با او ملاقات کردند و از وی خواستند به آنان اجازه دهد روز ۵سپتامبر، سالگرد تولدش را جشن بگیرند.

دکتر راکریشنا در پاسخ گفت: به جای بزرگداشت سالروز تولد من، مایه افتخار خواهد بود اگر ۵ سپتامبر به عنوان روز معلم شناخته شود. این پیشنهاد علاقه دکتر راکریشنا را به شغل آموزگاری نشان می داد. از آن به بعد این روز در هند روز معلم نامیده شده است. راکریشنا معتقد بود معلم زندگی دانش آموزان را شکل می دهد. درسی که از معلم آموخته می شود در تمام طول زندگی با دانش آموز خواهد بود. به همین دلیل همیشه باید به معلمان احترام بگذاریم.

روز معلم در کشور هند یکی از روزهایی است که مورد توجه معلمان و دانش آموزان قرار دارد. در این روز نه تنها معلمان مورد تقدیر قرار می گیرند، بلکه دانش آموزان ارشد و قدیمی تر کنفرانس هایی را ارائه و تمام وظایف یک معلم را انجام می دهند. به این ترتیب دانش آموزان به اهمیت معلم ها و کار سخت آنها پی می برند و از سوی دیگر آموزگاران نیز به یاد می آورند که وقتی دانش آموز بودند چه احساسی داشتند.

این مراسم علاوه بر جنبه های سرگرمی، مردم هندوستان را به یاد گذشته ها می اندازد. آنها ضمن تحسین دکتر راکریشنا، از او، که یک پسر بازیگوش شهرستانی بود و با تلاش و پشتکار خود یکی از مورد احترام ترین سیاستمداران در تاریخ دموکراسی هند شد، الهام و سرمشق می گیرند.

آمریکای لاتین:

در آمریکای لاتین روز جهانی معلم مصادف با ۱۱ سپتامبر و به یادبود دومینو فاستینو سارمینتو، سیاستمدار آرژانتینی و معلم فرهیخته برگزار می شود. این روز در کنفرانس بین الملل آمریکایی در زمینه مسائل آموزشی و پرورشی که در سال۱۹۴۳در پاناما برگزار شد، به تصویب رسید. با این حال بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین روز معلم را در روزی دیگر که با تاریخ خودشان مطابقت بیشتری دارد، برگزار می کنند در برزیل ۱۵ اکتبر را روز معلم می دانند.

تایوان:

در تایوان روز معلم هر سال ۲۸ سپتامبر برگزار می شود. در این روز از کارگران و معلمان و در رأس آنها از کنفوسیوس به عنوان معلم نمونه تجلیل می شود.

در سال ۱۹۳۹ وزیر آموزش و پرورش تایوان مقرر کرد روز معلم روز ۲۷ آگوست و تعطیلی ملی اعلام شود، او علت این کار را تاریخ تولد کنفوسیوس اعلام کرد. در سال ۱۹۵۲ رئیس جمهور یان به این دلیل که تاریخ دقیق تولد کنفوسیوس در تقویم گریگوری ماه سپتامبر است، روز معلم را تغییر داد. مراسم باشکوه این روز به افتخار کنفوسیوس در معابد او برگزار می شود. این مراسم ساعت ۶ صبح با نواختن طبل آغاز می شود.۵۴ نوازنده لباس های صورتی با کمربند آبی و ۳۶ نفر دیگر لباس های زرد با کمربند سبز می پوشند. این گروه را افسران تشریفات همراهی می کنند.

ویتنام:

در ویتنام روز معلم مصادف با ۲۰ دسامبر هر سال است. در این روز مدارس تعطیل است. اما از دا نش آموزان انتظار می رود به دیدار آموزگاران و دبیران قبلی و فعلی خود بروند و هدایایی به نشانه قدردانی به آنان تقدیم کنند.

فرانسه:

در فرانسه، مهد تمدن اروپا، روزی به نام روز معلم وجود ندارد.

بهانه ای برای تقدیر و تشکر

شما به مناسبت های مختلف از دوستان و خانواده خود قدردانی می کنید. روز معلم این امکان را به شما می دهد تا از معلم خود و زحمات او نیز سپاسگزاری کنید.

این روز فرصت خوبی است که با انجام کاری یا تقدیم هدیه ای از آنان که علم و دانایی به شما ارزانی داشته و شخصیتتان را شکل داده اند، قدردانی کنید.

منبع: www.aftabir.com


تاریخ انتشار: 1394/01/27 || بازدیدها: 0
نظرات

پست نظرات
نام:


ایمیل:


عنوان:


نام سایت:


نظرات:

كد:پانل کاربران
فراموشی کلمه عبور
عضویت
نظر سنجی
آمار سایت

» بازدید امروز : 86
» بازدید دیروز : 108
» بازدید هفتگی : 194
» بازدید ماهیانه : 2755
» بازدید سالانه : 128249
» کل بازدیدها : 1258844