سلطان معرفت یاعلی ابن موسی الرضا(ع) :: اتفاقاتی که پس از زلزله تهران رخ خواهد داد
Xگروه بین المللی HSE IRAN
گروه بین المللی ایمنی بهداشت

سلطان معرفت یاعلی ابن موسی الرضا(ع) :: اتفاقاتی که پس از زلزله تهران رخ خواهد داد
 
چت روم
:
:
:
وضعیت آب و هوا


اوقات شرعی
اتفاقاتی که پس از زلزله تهران رخ خواهد داد
یک استدلال درباره زلزله اخیر تهران وجود دارد که می گوید خوشبختانه انرژی گسل خالی شده و باید کم تر نگران بود. استدلالی که شهردار تهران نیز به کار برد. این استدلال از آنجا غلط است که زلزله اخیر توسط گسل اشتهارد به وجود آمده و نه گسل های شهر تهران! در واقع، این زلزله شهر تهران را به شکل چشمگیری لرزانده ولی عامل اصلی لرزش گسلی در نزدیکی شهر ملارد بوده و هیچ ربطی به گسل های تهران نداشته.
استدلال دیگری می گویند از زلزله های اخیر ایران می توان نتیجه گرفت احتمال زلزله مهیب تهران افزایش یافته است. این استدلال نیز غلط است. چراکه احتمال وقوع زلزله مهیب به واسطه گسل های شهر تهران به مانند قبل است. چیزی که تغییر کرده میزان فعالیت گسل اشتهارد در حومه تهران و کرج می باشد که اکنون احتمال وقوع زلزله ۷ ریشتری از آن گسل افزایش یافته است و تا هفته ها انتظار رخداد آن می رود.
اگر بخواهیم از سه گسل اصلی تهران نام ببریم، باید به گسل مشا، گسل شمال تهران و گسل ری اشاره کرد. زلزله های کوچکی که هر ماه در دماوند و فیروزکوه رخ می دهند به واسطه گسل مشا می باشد. بسیاری از این زلزله ها اصلن حس نمی شود. گسل ری نیز گاهی فعالیت های کوچکی دارد که حس نمی شود. گسل شمال تهران اما مدت ها است غیرفعال بوده و ممکن است زلزله ۵.۲ ریشتری تهران آن را تحریک به فعالیت کرده باشد.
آژانس همکاری ها بین المللی ژاپن (جایکا)، شکل های مختلف زلزله بزرگ تهران را بررسی کرده و سنجیده است. در گزارش انتشار یافته توسط کارشناسان ژاپنی، میزان خسارات ساختمان ها و خسارات جانی از جمله تعداد کشته ها تخمین زده شده است. این گزارش می گوید یکی از سه گسل اصلی تهران می تواند باعث زلزله ای خسارت بار شود.
براساس جداول منتشر شده توسط کارشناسان ژاپنی، وقوع زلزله ۶.۷ ریشتری توسط گسل ری خسارات جانی و مالی به مراتب بیشتری نسبت به وقوع زلزله های ۷.۲ ریشتری توسط گسل های دیگر تهران خواهد داشت.
اگر گسل شهر ری با بزرگی ۶.۷ ریشتر بلرزد
زلزله تهران اگر به وسیله گسل ری رخ دهد، زیان بارترین حالت خود را خواهد دید. زمین لرزه ری می تواند باعث آسیب رسیدن به ۵۵ درصد ساختمان های تهران شود و ۳۸۳ هزار نفر را به کام مرگ بکشاند. گسل ری اکنون فعال است و گاهی لرزه های خفیفی دارد.
اگر گسل شمال تهران با بزرگی ۷.۲ ریشتر بلرزد
در این صورت تنها ۳۶ درصد ساختمان های تهران تخریب می شوند و میزان تلفات انسانی نسبت به زلزله احتمالی ری کم تر خواهد بود. در صورت رخ دادن زلزله ۷ ریشتری تهران به واسطه گسل شمال تهران، تعداد کشته ها تقریبن ۱۲۶ هزار نفر تخمین زده شده است.
اگر گسل مشا با بزرگی ۷.۲ ریشتر بلرزد
گسل مشا که در دماوند است، کم ترین خسارت را بر جای خواهد گذاشت. بر اساس تخمین کارشناسان ژاپنی در صورت رخ دادن زلزله شهر تهران به واسطه گسل مشا، از  میان جمعیت چندین میلیونی تهران، ۲۰ هزار نفر جان خود را از دست خواهند داد و میزان خسارات به ساختمان ها تنها ۱۳ درصد خواهد بود.
بالاخره کدام گسل تهران را خواهد لرزاند و زلزله تهران چند ریشتر خواهد بود؟
نکات متعدد جالب و عجیبی درباره گسل های تهران وجود دارد. گسل مشا و گسل ری هم اکنون فعال هستند. فعالیت گسل مشا در چند سال گذشته به مراتب بیشتر از گسل ری بوده است. این گسل هر هفته یک یا یا دو بار، دماوند یا فیروزکوه را به شکلی خفیف می لرزاند، طوری که معمولن ساکنان آن مناطق نیز متوجه این زمین لرزه ها نمی شوند.
اگر بنا بر تخلیه انرژی باشد، گسل مشا انرژی خود را هر هفته تخلیه می کند! اما نکته ی مهم آن است که زلزله های مهیب غیر قابل پیش بینی و تصادفی هستند. گسل مشا در میان سایر گسل های تهران و اطرافش، سابقه بیشتری در ایجاد زلزله های بزرگ و ویرانگر داشته است.
از طرف دیگر گسل ری را داریم که کم و بیش فعال است. سابقه این گسل در زمینه ایجاد زلزله های بزرگ از گسل مشا کم تر است و بیشتر عامل زلزله های باستانی تهران بوده است. لرزیدن گسل ری با بزرگی بیشتر از ۶ ریشتر می تواند فاجعه ای انسانی در شهر تهران رقم بزند که نیازی شدید به کمک های بین المللی خواهد داشت.
گسل شمال تهران هر ۳۵۰۰ سال زلزله ای بسیار مهیب ایجاد کرده است. این گسل که مانند گسل ری بیشتر باستانی محسوب می شود، هم اکنون سکوتی ترسناک کرده و فعال نیست. برخی معتقدند لرزیدن گسل اشتهارد (در نزدیکی ملارد) ممکن است گسل شمال تهران را فعال کرده باشد.
 
در نهایت باید توجه داشت میزان خسارت جانی و مالی هر محله از شهر تهران، با توجه به تراکم جمعیت و میزان نزدیکی با مرکز زلزله متغیر خواهد بود. قدرت تخریب زلزله نیز علاوه بر بزرگی با عمق وقوع آن نیز مربوط است.
امیر سالار سعیدی

تاریخ انتشار: 1396/10/09 || بازدیدها: 0
نظرات

پست نظرات
نام:


ایمیل:


عنوان:


نام سایت:


نظرات:

كد:


پانل کاربران
فراموشی کلمه عبور
عضویت
نظر سنجی
آمار سایت

» بازدید امروز : 300
» بازدید دیروز : 188
» بازدید هفتگی : 300
» بازدید ماهیانه : 4284
» بازدید سالانه : 129778
» کل بازدیدها : 1260373