سلطان معرفت یاعلی ابن موسی الرضا(ع) :: همه چیز درباره ی استرالیا
Xگروه بین المللی HSE IRAN
گروه بین المللی ایمنی بهداشتسلطان معرفت یاعلی ابن موسی الرضا(ع) :: همه چیز درباره ی استرالیا

 
 
 

» آمار بازدید


» بازدید امروز : 35
» بازدید دیروز : 188
» بازدید هفتگی : 35
» بازدید ماهیانه : 4019
» بازدید سالانه : 129513
» کل بازدیدها : 1260108

 

» جدیدترین مطالب

کیف کفش زنانه
سخنان استاد الهی قمشه ای
یکی از اسماء خدا یاکریم الصَّفْح '
جنگ سرد
103 نکته برای شادتر زندگی کردن
رابطه قران با شیمی(معجزه شیمی قران)
رابطه فیزیک باقران وسخن امام صادق علیه السلام
تعویض پرچم گنبدامام رضا
کیف کفش چرم قائم(عج)
بازاریابی شبکه ای و کلاهبرداری

 
 


همه چیز درباره ی استرالیا 1395/10/23
استرالیا در یک نگاه
اُسترالیا Australia کشوری است در نیمکره جنوبی. این کشور با ۷٬۶۸۶٬۸۵۰ کیلومتر مربع وسعت، ششمین کشور وسیع دنیا و بیش از ۶/۴ برابر بزرگ‌تر از ایران است. استرالیا یکی از قلمروهای همسود است و در سال ۱۹۰۱ از بریتانیای کبیر استقلال یافته‌ است. پایتخت استرالیا شهر کانبرا است، شهری که در آن مجلس کشور و خانهٔ فرماندار کل قرار دارد. او به صورت تشریفاتی و به نمایندگی ملکه الیزابت دوم ریاست دولت را در استرالیا به عهده دارد. در عمل نخست وزیر منتخب در کنار دولت و مجلس اداره کشور را در دست دارند. استرالیا از نظر مساحت دومین کشور پهناور عضو مجموعهٔ کشورهای همسود (مشترک‌المنافع) است. سیدنی و ملبورن دو شهر بزرگ استرالیا هستند. این کشور دارای مرز خاکی با کشور دیگری نیست و دور آن را از شرق، اقیانوس آرام، از جنوب اقیانوس منجمد جنوبی، از غرب اقیانوس هند و از شمال چندین دریا و خلیج در بر گرفته‌است. استرالیا همچنین سرزمین اصلیِ قاره اقیانوسیه به حساب می‌آید که کوچک‌ترین قاره دنیاست.
تاریخ
بر اساس شواهد به جای مانده، حدود چهل و دو هزار سال قبل گروهی از مردمان شکارچی جنوب آسیا، برای یافتن غذا و شکار حیوانات، اندک اندک شروع به مهاجرت به سرزمین‌های جنوبی تر نمودند و از راه جزیره‌ها و کانالهایی که آسیا را به شمال استرالیا وارد می‌کند به شمال کوئینزلند وارد شدند و سپس با پراکنده شدن در سراسر استرالیا، قبایل مختلف بومیان استرالیا را پای نهادند. این مردمان، ده‌ها هزار سال بدون ارتباط با سایر مناطق دنیا در این سرزمین زیسته‌اند.
نخستین بار هلندی‌ها در سال ۱۶۰۶ میلادی شبه جزیزه کیپ یورک (Cape York Peninsula) در شمال کوئینزلند را اکتشاف کردند و در دهه‌های بعد، بیشتر مناطق شمالی و غربی استرالیا را مشاهده و ثبت نمودند. آبل تاسمان هلندی نام این سرزمین را هلند نو گذاشت . هلندی‌ها خود علاقه چندانی به سکونت در هلندنو نشان ندادند و این سرزمین تا چندین دهه بعد دست نخورده باقی ماند.

در سال ۱۷۷۰ م. کاپیتان جیمز کوک دریانورد بریتانیایی، نواحی اطراف سیدنی در شرق استرالیا را اکتشاف و ثبت کرد. کاپیتان آرتور فیلیپ در ۱۸ جولای ۱۷۸۸ با یازده کشتی و ۱۳۵۰ مسافر به حدود سیدنی رسید و ضمن اعلام این منطقه با نام نیو ساوت ولز به عنوان یکی از مستعمره‌های بریتانیا، خود به فرمانداری آن برگزیده شد. بریتانیایی‌ها در دید اول به استرالیا به عنوان سرزمینی دوردست و خشک برای تبعید محکومین و زندانیان نگاه می‌کردند. به همین دلیل بیشتر مسافران اولیه، به اجبار به منطقه ولز جنوبی جدید آمدند. اما ساکنان دیگر ایالتها اغلب به اختیار خود به سرزمین جدید مهاجرت کردند. در سال ۱۹۰۰ میلادی، ملکه ویکتوریا طی قانونی به استرلیا استقلال سیاسی اعطا کرد. استقلال کشور استرالیا بطور رسمی در روز اول ژانویه ۱۹۰۱ اعلام شد و از این به بعد استرالیا به عنوان یک قلمرو همسود یا سرزمینی با حکومت مستقل اما در زمره کشورهای تحت حمایت بریتانیا در آمد. استرالیایی‌ها از این روز به عنوان روز ملّی خود یاد می‌کنند.
جغرافیا
استرالیا یا اقیانوسیه با ۶/۷ میلیون کیلومتر مربع مساحت، کوچک‌ترین قاره جهان به حساب می‌آید. استرالیا سرزمینی و تقریباً هموار است. ناحیه غربی آن را فلات غربی استرالیا و شرق آن را رشته کوههای جداکننده تشکیل می‌دهد و بین این دو، سرزمین پست و همواری قرار گرفته که بیشتر آن خشک و خالی از سکنه‌است. بلندترین نقطه استرالیا قله‌ای در کوهستان برفی است که ۲۲۲۸ متر ارتفاع دارد و پست ترین نقطه آن ۱۵- متر است که در دریاچه اِیر قرار دارد. بلندترین رودخانه استرالیا رود دارلینگ است که بیش از دو هزار و هفتصد ک. م. طول دارد. این رود با پیوستن به رود مورای که دومین رود بزرگ استرالیاست در نهایت در جنوب ویکتوریا به اقیانوس منجمد جنوبی می‌ریزد.استرالیا که همچون جزیره‌ای بزرگ در اقیانوس آرام واقع شده، از نظر زمین‌شناسی کهنترین خشکی جهان به شمار می‌آید. استرالیا اقیانوس آرام جنوبی را از اقیانوس هند جدا می‌کند. درازای سرزمین اصلی از شمال تا جنوب ۳۱۳۴ کیلومتر و پهنای آن از شرق به غرب ۳۷۸۲ کیلومتر است. استرالیا ۲۵٬۷۶۰ کیلومتر مرز دارد که تماما استرالیا ششمین کشور بزرگ جهان پس از روسیه، کاناد،ا چین، ایالات متحده و برزیل است . وسعت کشور استرالیا بهمراه جزیره تاسمانیا، تقریبا" برابر با وسعت ایالات متحده آمریکا میباشد. این سرزمین 50 درصد بزرگتر از اروپاست اما تراکم جمعیتش از لحاظ وسعت کمترین درصد جهان را دارد. استرالیا تنها کشوری است که یک قاره کامل را پوشش میدهد. آب و هوای عجیب آن (چنانکه به آن 4 فصل در یک روزمیگویند)، وجود حیوانات دیدنی٬ گونه های مختلف زیست محیطی تنوع خاصی را به این کشور داده است. مرکز این سرزمین٬ پست و اطراف آن مرتفع است. در قسمت پست مرکزی دریاچه ای به نام دریاچه تورنس قرار دارد و در ساحل شرقی آن سلسله جبالی قرار دارد که آن را سلسله جبال آلپ می نامند. 
طبیعت استرالیا نواحی بسیار حاصلخیزی دارد که نقش موثری در تغذیه دنیا را داراست. قسمت مرکزی آن خشک و سوزان و قسمت شرق و جنوب شرقی سر سبز و معتدل است.
استرالیایی ها بیش از 3000 ساعت در سال آفتاب می بینند. محصولات استرالیا نیشکر ٬ پنبه ٬ غلات ٬ گوشت گاو ٬ پشم گوسفند و گوشت شتر مرغ است. رودخانه های مهم آن «دارلینگ و مورای» است که به یکدیگر متصل شده اند.
استرالیا سواحل بسیاری دارد و در سواحل آن سنگ های تزیینی بسیار زیبایی یافت می شود که بسیار ارزشمندند .. 
کالگورلی» در استرالیای غربی معدنی از طلاست و در واقع استرالیا بزرگترین تولید کننده طلا در جهان می باشد.
بلند ترین راه آهن جهان واقع در تقاطع «نالار بورپلین» است که از «نارینا» در استرالیای غربی تا نزدیک واتسون» در استرالیای جنوبی کشیده شده است. در استرالیا جاده ها و بزرگراه های طویلی وجود دارد. برای مثال «ایردرکایگانا» در استرالیای غربی بلندترین بزرگراه در استرالیاست که 850 کیلومتر طول دارد . در ضمن یکی از جاده های طولانی که از «پرت تا ادلید» کشیده شده 2700 کیلومتر طول دارد که همه این جاده ها اتوموبیل روست. مرز آبی است. جمعیت
جمعیت کنونی استرالیا بیش از ۸/۲۰ میلیون نفر است و با تراکم نسبی ۶/۲ نفر در هر کیلومتر مربع، یکی از پایین‌ترین ارقام میزان تراکم در جهان را دارا می‌باشد. کرانه جنوب شرق این کشور تراکم جمعیتی بیشتری نسبت به سایر نقاط دارد. یک سوم جمعیت کشور در ایالت نیو ساوت ولز و یک چهارم دیگر در ایالت ویکتوریا به سر می‌برند. میانگین نرخ رشد جمعیت در سال ۳/۱ است و تقریباً در هر دو دقیقه یک نوزاد جدید در این کشور متولد می‌شود. بومیان استرالیا حدود نیم میلیون نفر تخمین زده شده‌اند که دو و نیم درصد جمعیت کل کشور را تشکیل می‌دهند.
اب و هوا در استرالیا
بزرگترین جاذبه ی استرالیا برای بسیاری از مهاجرین ،خصوصا کسانی که از نیمکره ی شمالی به این کشور می آیند آب و هوای معتدل و شیوه ی زندگی در این کشور است.استرالیا کشوری برعکس سایر کشورهاست و گرمترین منطقه ی آن در شمال و سردترین منطقه ی آن در جنوب آن واقع شده است.
تغییرات آب و هوایی در استرالیا به شدت دیگر قاره ها نیست چرا که دور تا دور آن با دریا احاطه شده است و نواحی کوهستانی کمی دارد.در استرالیا فصل ها مخالف نیمکره ی شمالی است مثلا هنگامی که در اروپا تابستان است در استرالیا زمستان است و برعکس.در اکثر نواحی استرالیا مطبوع ترین فصل ها بهار و پاییزند، بجز در ایالت تاسمانی که تابستان مطبوع ترین فصل آن به شمار می آید.
در شمال استرالیا که منطقه ی استوایی است فقط دو فصل دیده می شود:فصل بارانی (از نوامبر تا آوریل) و فصل خشک و کم باران (از می تا اکتبر) در حالی که در جنوب استرالیا تمام فصول دیده میشوند :بهار (سپتامبر تا نوامبر) ، تابستان (دسامبر تا فوریه) ، پاییز (مارس تا می) و زمستان (ژوئن تا آگوست) .
میانگین تابش خورشید در روز در شهرهای بزرگ استرالیا از پنج ساعت تا هشت ساعت متفاوت است. ژانویه گرمترین ماه در اکثر مناطق جنوبی است در حالی که در تاسمانی و ویکتوریای جنوبی فوریه گرمترین ماه سال است.گرمترین نقطه ی استرالیا ماربل بار است که معمولا دمایی بین ۳۸ درجه تا ۴۲ درجه دارد.توصیه میشود چنانچه تحمل گرمای زیاد را ندارید از اقامت در شهرهای پرث و بریس بین خودداری کنید و به شهرهای خنک استرالیا از جمله سیدنی ،ملبورن،آدلاید و هوبارت بروید.در زمستان در شهرهای هوبارت و یا کانبرا و آدلاید ممکن است تگرگ و گاهی برف ببارد.استرالیا بعد از قطب جنوب پایین ترین میزان بارش باران را نسبت به قاره های دیگر دارد.
اب و هوای برخی از شهرهای استرالیا
سیدنی (NSW) : آب و هوای سیدنی در مناطق مختلف متفاوت است اگر چه در بیشتر مواقع آب و هوای آن معتدل است.در سیدنی میزان بارش باران نسبت به مراکز ایالت های دیگر بیشتر است.بارش باران در تمام طول سال در این شهر یکسان است و حتی در تابستان نیز بارش آن کماکان ادامه دارد.در سیدنی در حدود ۱۵۰ روز از سال باران می بارد و پر باران ترین ماهها آوریل و ژوئن هستند.دمای هوا در روز به ندرت به کمتر از ۱۰ درجه میرسد و حداکثر دمای آن ۱۷ درجه است.از نسیم های خنک دریایی که در سیدنی می وزد هم نباید غافل شد.
کانبرا(ACT) : در کانبرا چهار فصل مشهود و تابستان ها گرم و خشک و زمستان ها سرد است.این شهر در مرکز و به دور از دریا است لذا دمای هوای آن مانند شهرهای نزدیک دریا در استرالیا معتدل نیست.کانبرا سردترین مرکز ایالتی در زمستان است و دمای هوا در شب در حدود صفر درجه نیز پایین میرود.کانبرا به داشتن هوای پاک معروف است.
کویینزلند / بریس بین : کویینزلند در جنوب آب و هوای نیمه استوایی و در شمال آب و هوای استوایی دارد و هم فصل خشک و هم فصل پر باران دارد.در شمال کویینزلند رگبار و جاری شدن سیل امری معمولی به شمار می آید.تولی که پر باران ترین شهر استرالیاست در این ایالت قرار دارد.سیل و خشکسالی در مناطق روستایی متداول است.بریس بین یکی از آفتابی ترین شهرهای استرالیاست.در روز حدود ۸ ساعت هوا آفتابی است.در مناطق ساحلی آن نیز هوا با نسیم های خنک دریایی معتدل میشود.
ملبورن / ویکتوریا : وضعیت جوی در ملبورن بسیار متغییر است و ممکن است در یک روز هوای چهار فصل را تجربه کنید(آب و هوایی مانند انگلستان).ویکتوریا معمولا آب و هوای معتدلی دارد.ملبورن پاییزی معتدل و تابستانی گرم دارد.
آدلاید : آب و هوایی مدیترانه ای دارد.تابستان های خشک و طولانی و زمستان های کوتاه و معتدل.بارندگی بیشتر بین آوریل و اکتبر است.شب ها معمولا هوا معتدل میشود.در کل هوای گرمی دارد.
پرث : آفتابی ترین پایتخت ایالتی در استرالیاست.تابش خورشید در روز در حدود ۸ ساعت ادامه دارد.بیشتر در ماههای اکتبر و آوریل باران می آید.در پرث زمستان معتدل و آفتابی است.
تاسمانی / هوبارت : تاسمانی آب و هوایی معتدل و چهار فصل را دارد.این ایالت سردترین منطقه استرالیاست.گاهی بادهای سرد که از جنوب می آید بر آب و هوای آن تاثیر میگذارد.در هوبارت تابش خورشید ۵ ساعت در روز است.میزان دمای آب در این منطقه بسیار پایین تر از دیگر مناطق است و برای شنا کردن بسیار سرد است.
اقتصاد وسیاست در استرالیا
اقتصاد
استرالیا داراى اقتصاد پررونقى است و سیستم اقتصادى آن به سبک کشورهاى غربى شامل هر دو بخش خصوصى ( تجارت آزاد ) و دولتى مى باشد، تولید ناخالص داخلى آن، از نظر برابرى ارزى کمى بالاتر از کشورهاى انگلستان، آلمان و فرانسه است. این کشور در رتبه بندى ملل متحد ( سال 2006 )، ازنظر پیشرفت انسانى، در رتبه سوم قرار گرفت و درسال 2005 نیزدر شاخص کیفیت زندگى، رتبه ششم را به خود اختصاص داد. عدم وجود صنایع تولیدى مبتنى بر صادرات، نقص عمدۀ اقتصاد استرالیا مى باشد. اخیرا بالا رفتن نرخ کالاهاى صادراتى و افزایش توریست، تا حدى سبب کاهش این مشکلات شده است. با این وجود، استرالیا سومین کشور توسعه یافته دنیاست که بیشترین میزان کسری بودجه معاملات پایدار را داراست. 

از سال 2007، 10,334,800 نفر مشغول به کار شده اند و میزان بیکارى 4.6% بوده است. بخش خدماتى اقتصاد که شامل صنعت توریسم، بخش آموزش و خدمات مالى مى باشد، 69% و بخش کشاورزى و منابع طبیعى به ترتیب 3 و 5 درصد از تولید ناخالص داخلى را تشکیل مى دهند که این میزان اساسا بر روى کارآیى بخش صادرات تاثیر گزار مى باشد. کشورهاى ژاپن، چین، آمریکا، کره جنوبى و نیوزیلند، بزرگترین بازار صادرات استرالیا را در دست دارند.

استرالیا دارای اقتصاد بسیار شکوفا در سال های اخیر در دنیا بوده است . سرعت رشد اقتصادی بسیار بالا نرخ بهره پایین از جمله مسایل قابل توجه در این کشور بوده است . استرالیا دارای سطح استاندارد زندگی بسیار بالایی است . سرمایه گذاری های بسیاری در بخش های زیر بنایی همانند آموزش، سلامتی و حمل و نقل کرده است . واحد پول استرالیا دلار می باشد. استرالیا دارای یکی از پایدارترین اقتصادهای جهان است که نرخ سرمایه گذاری در این کشور را افزایش داده است . طبیعت تماشایی استرالیا، محیط چند ملیتی مردمی مهربان و ترکیب آب و هوا و نحوه زندگی آن را به یکی از بهترین مکان های توریستی دنیا تبدیل کرده است.
کیفیت زندگی ساکنین استرالیا بهترین در دنیا است. شهر ملبورن استرالیا به عنوان بهترین شهر دنیا در سال های 2002 ـ 2003 ـ 2004 انتخاب شده است و شهرهای دیگر آن هم جز 10 شهر برتر دنیا قرار دارند.
سیاست
نظام کشور فدرال استرالیا بر مبناى سلطنت مشروطه بوده و دولت آن نیز از نظام پارلمانى تبعیت مى کند. «الیزابت دوم» ملکه ی این کشور است و مقام او جدا از سلطنت مشروطه و حیطه مشترک المنافع میباشد.
نژاد، ادیان و مذاهب در استرالیا
نژادها
سرزمین استرالیا از دهها هزار سال پیش، زیستگاه گروههایی از انسان‌ها بوده‌است. بومیان استرالیا که با نام Aboriginals شناخته می‌شوند ساکنان قدیمی استرالیا هستند. گمان می‌رود اجداد این افراد در حدود چهل هزار سال پیش از جنوب آسیا به این مکان مهاجرت کرده باشند. از جمعیت بومیان استرالیا به تدریج کاسته شده و امروزه بومیان، بخش کوچکی از جمعیت استرالیا را تشکیل می‌دهند. مردمان این کشور، گروههای مختلفی از اروپاییان می‌باشند که بیشتر شامل انگلیسی‌ها و اسکاتلندی‌ها، ایرلندی‌ها، هلندی‌ها، یونانی‌ها و پرتغالی‌ها می‌شوندد. از دیگر نژادها می‌توان چینی‌ها، ژاپنی‌ها ، ایرانیان و افغانها را نام برد.
ادیان و مذاهب
تا پیش از ورود اروپاییان به استرالیا، مردمان بومی این سرزمین از آیین دیرینه و بدوی خود پیروی می‌کردند، ولی امروزه برخی از این بومیان به مسیحیت گرویده‌اند. مسیحیت را اروپاییان به استرالیا آوردند و با آغاز مهاجرت به این سرزمین فرقه‌های گوناگون مسیحیت، در آنجا به فعالیت پرداختند. در سده بیستم، با مهاجرت شمار اندکی از آسیایی‌ها از چین،آسیای جنوب شرقی، هند و خاور میانه، آیین‌ها و ادیان بودایی، اسلام، یهودی و بهائی به آن راه یافتند. در استرالیا دین از حکومت جدا بوده و طبق قانون، دین و مذهب آزاد بوده و هر کس می‌تواند آئینهای ویژه دینی خود را آزادانه پیگیری کند. در سال ۲۰۰۱، بیش از ۷۰٪ استرالیائی‌ها خود را مسیحی معرفی کرده‌اند و بیش از ۱۵٪ نیز پیرو هیچ آئینی نبوده‌اند. بودیسم و اسلام نیز هر یک با کمتر از دو درصد، در رده‌های بعدی قرار داشته‌اند.
فرهنگ و هنر در استرالیا
فرهنگ
 با اسکان اروپاییان در استرالیا در قرن هجدهم میلادی، شیوه زندگی اروپایی به فرهنگ غالب استرالیا تبدیل شد. افزایش جذابیت فرهنگ استرالیا توسط کمک‌های مالی دولت بود که این کمک برای هنر، تغذیه و بهبود وسایل رفاهی بود. شهرهای کوچک و بزرگی ساخته شد که پر از ساختمان‌های هنری، گالری‌ و تئاتر بود. بهترین معماران، خانه اپرای سیدنی را ساختند. اپرا، رقص باله، ارکسترسمفونی‌ها، بازیگران، نمایش‌نامه نویسان، شرکت‌های هنری و غیره توسط مجلس استرالیا حمایت می‌شدند. دولت‌های فدرال بر روی کمپانی‌های رادیویی استرالیایی مستقل از شبکه رادیویی و تلویزیونی سراسری سرمایه‌گذاری کردند. استرالیا همچنین دارای شرکت‌های رسانه‌ای، روزنامه و مجلات زیادی است که به فرهنگ منطقه‌ای کمک بسزایی می‌کند. اگرچه برخی از آن‌ها هم اکنون متعلق به خارجی‌ها است.
زبان و خط 
زبان رسمی کشور زبان انگلیسی با گویش استرالیایی است که برخی از واژه‌های بومیان استرالیا نیز در آن وارد شده‌است. اختلافات بسیار نامحسوسی در لهجه مناطق مختلف وجود دارد. زبانهای دیگر مانند ایتالیایی، یونانی و چینی نیز در بین مهاجران بسیار رایج است.
علایق و فرهنگ مردم
مردم استرالیا علاقه زیادی به ورزش دارند. از 20 میلیون استرالیایی 7 میلیون نفر به ورزش های مختلف حرفه ای مشغول هستند که تعداد کمی نیست. البته در استرالیا بیش از 120 ملیت وجود دارد زیرا یک کشور مهاجر نشین میباشد. استرالیایی ها به برگزاری جشن ها علاقه زیادی دارند . آنان همه جشن های ملیتی مختلف را در کشورشان برگزار میکنند. زبان اصلی آنان انگلیسی است اما مهاجرین با هم میهنان خود به زبان محلی صحبت میکنند. مردم استرالیا بسیار خوشگذران هستند . آنان ایام تعطیل خود را به دشت و مراتع و سواحل دریا میروند و غذای خود را در آنجا میل می کنند . مردم استرالیا به روزنامه و مجله خوانی علاقه زیادی دارند و بیش از 1200 عنوان مجله در کشور استرالیا به چاپ می رسد .
درباره جامعه ایرانیان در استرالیا
جامعه ایرانیان استرالیا که کامیونیتی ایرانیان نیز نامیده می شود به کلیه ایرانیانی گفته می شود که صرف نظر از قومیت، گویش، مذهب و یا عقاید سیاسی در استرالیا زندگی می کنند.
استرالیا کشوری است که ملیتهای متفاوتی در آن در کنار یکدیگر زیست می کنند. به این ملیتها معمولا این امکان داده می شود که برای خود باشگاه، خانه فرهنگی، کتابخانه، عبادتگاه، سالنهای گردهم آیی و هم چنین مراکزی بوجود آورند که به حل مسایل و مشکلات تازه واردین بپردازد. این مراکز هم چنین رابط بین ایرانیان مقیم و دولت استرالیا نیز به شمار میروند.
بیشترین تجمع ایرانیان استرالیا در شهر سیدنی قرار گرفته اند. شاید دلایل آن را رونق تجاری بیشتر و همچنین شرایط آب و هوایی معتدل توصیف کرد. منازل ایرانیان سیدنی عمدتا در منطقه پاراماتا و چتسود قرار گرفته اند ولی در دیگر مناطق نیز ایرانیان به طور پراکنده به چشم میخورند. بیشترین تجارت ایرانیان در زمینه سوپرمارکت، رستوران، امور حقوقی، املاک و تجارت فرش میباشد. 
در بین جامعه ایرانیان استرالیا افراد تحصیل کرده بسیاری وجود دارند که در مشاغل دولتی و بخشهای خصوصی استرالیا از جمله، زیر مجموعه های پزشکی و مهندسی فعالیتهای چشمگیری دارند. تعداد قابل ملاحظه ای از آنان نیز بکارهای غیر تخصصی مشغولند. 
چندین مدرسه فارسی زبان نیز در نقاط مختلف شهر قرار دارد. این مدارس فقط یک روز در هفته (شنبه ها) به مدت چند ساعت دایر است. 
ایرانیان مایلند مراسم ختم و خاکسپاری درگذشتگان خود را مطابق با سنتهای مذهبی ایران و زمانی که ایران را ترک کرده اند برگزار کنند. 
اکثریتی از ایرانیان با وجود دوری از کشور همچنان آداب و رسومی چون دید و بازدیدهای نوروزی، چهارشنبه سوری، و سیزده بدر را هر ساله برگزار می کنند. 
فارسی زبانان در استرالیا
اداره مهاجرت استرالیا در 133 طبقه بندی گویش زبانی، فارسی را یکی از زبانهای رایج و شناخته شده در این کشور معرفی می کند که با توجه به اهمیت موضوع سعی شده است به وضعیت فارسی زبانان ساکن در این منطقه مانند، ایرانیان، افغانی ها و کردها اشاره کرد. درباره مردم تاجیک که قاعدتا جزو فارسی زبانان به حساب می آیند به علت فقدان گزارش واطلاعات آماری از بحث در مورد آنان صرف نظر شده است . 
همچنین کردها به علت وجوه مشترک زبان و فرهنگی از ملیت های متفاوت، خودشان را یک ملت در استرالیا محسوب می کنند. با وجود این بخشی از آنان فارسی زبان هستند که ضروری به نظر رسید برای شناخت آنان مجموعه ای اطلاعات و آمارهای لازم ارائه شود. 
پراکندگی ایرانیان :
پراکندگی ایرانیان در استرالیا ،بطور عمده در شهرهای سیدنی ،ملبورن،پرت و بریزبیناست .از کل جمعیت ایرانیان مهاجر بر اساس آمار رسمی ،تعداد 9323 نفر در ایالت "نیو ثاوت ولز" و در مرکز آن یعنی شهر سیدنی ساکن هستند.
به عبارتی دیگر، نیمی از جمعیت ایرانیان در این شهر متمرکز است و تعداد مراکز هنری و فرهنگی، رستورانها، فروشگاه ها، دفاتر تجاری و... جواب گوی تعداد زیادی از ایرانیان در این شهر می باشد.

در منطقه پاراماتا بیشترین جمعیت ایرانیان ساکن هستند و مناطق راید، بلاک تاون و هورنز بای به ترتیب، متمرکزترین تجمع ایرانیان به شمار می روند .
تعطیلات رسمی در استرالیا
روز استرالیا
روز ملی استرالیا یا Australia Day یاد و خاطره ی اولین دسته مهاجران به سرزمین استرالیا در «پورت جکسون»، توسط کاپیتان «آرتور فلیپ» را گرامی میدارد. روز ملی استرالیا هر ساله در این کشور، مورخ ۲۶ ژانویه تعطیل رسمی میباشد.
سیدنی
همه ساله «دارلینگ هاربر» سیدنی در ۲۶ ژانویه، شاهد جشن نور افشانی و برنامه های متنوع رایگان بوده است. برنامه ها شامل باندهای موسیقی، برپایی نمایشگاه هنرمندان مختلف، اجرای خوانندگان کشورهای مختلف به زبان محلی خود، رنگ آمیزی صورت با طرحهای مختلف برای کودکان، صرف غذاهای بین المللی و ... خواهد بود. پیش از اجرای مراسم آتش بازی در ساعت ۲۱، نمایشی از یک کشتی بادبانی که با نورهای رنگی آذین بندی شده است به اجرا در خواهد آمد.
ملبورن
در شهر ملبورن، برنامه های مختلفی از روز جمعه ۲۵ ژانویه تا دوشنبه ۲۸ بر پا میباشد. این برنامه های متنوع شامل کمدی، بر افراشتن پرچم، نمایشگاه خودروهای قدیمی، کنسرتهای مختلف با هنرنمایی خوانندگان دیگر کشورها به زبان رسمی آن کشور، و مراسم آتش بازی در «داک ریس»، و «واتر فرانت» برگزار میگردد.
پرت
شهر پرت نیز همه ساله شاهد با شکوه ترین جشن سال خود در این شهر میباشد. برنامه های آتش بازی در ساعت ۹ شب، و برنامه های باندهای موزیک، «لاتاری وست»، «اسکای ورکرز»، به ترتیب از ساعت ۴ بعد ازظهر به اجرای مراسم خود میپردازند. امسال در جشن سال ۲۰۰۸ بیش از بیست هزار مواد محترقه و نورافشان در امتداد رودخانه «سوان» تعبیه شده است.
روز انزک
روز انزک / ANZAC Day در استرالیا و نیوزیلند در تاریخ ۲۵ آوریل تعطیلى رسمی میباشد. این تعطیلی بمناسبت یادبود ورود ارتش استرالیا و نیوزیلند به سواحل گالیپولى Gallipoli» در « داردانلز» واقع در شمال غربى کشور ترکیه برگزار مى شود. 
مناسبتتاریخ
New Year's Day January-1
Australia Day January-26
Valentines Day February-14
(Western Australia(Labour Day)) March-1
World Day of Prayer March-6
International Women's Day March-8
Canberra Day March-12
Good Friday April-6
Easter Monday April-9
Easter Monday April-17
Anzac Day April-25
Labour Day May-3
(Northern Territory(May Day)) May-3
Polish National Day May-3
Red Cross Day May-8
Chronic Fatigue Syndrome Day May-12
International Midwives Day May-12
Nurse's Day May-12
National Jordan Day May-25
Salvation Army Red Shield Appeal May-30
No Tobacco Day May-31
International Children's Day June-1
Mabo Day June-3
World Environment Day June-5
Corpus Christi June-7
NAIDOC<

نظرات

پست نظرات
نام:


ایمیل:


عنوان:


نام سایت:


نظرات:

كد: 


 
 
 
 
 

اطلاعات مدیر وبلاگ:تماس با مدیر سایت

اطلاعات تماس

 
 

گالری تصاویر:


 
 

جستجو:

جستجو در محتوا   


 
 

لینکهای مرتبط:


 
 

لیست کتاب ها: 
 

دوستان:


 
  Copyright 2012 . All Rights Reserved