سلطان معرفت یاعلی ابن موسی الرضا(ع) :: کاشت ۱۰ هزار اصله درخت توسط ۲ معلول
Xگروه بین المللی HSE IRAN
گروه بین المللی ایمنی بهداشت

کاشت ۱۰ هزار اصله درخت توسط ۲ معلول 1395/03/04
بار دیگر دو انسان معلول آستین بالا زدند تا به هم نوعان خود اثبات کنند خواستن، توانستن است. ۲ معلول چینی به نام‌های هایکشی و وانکی که یکی نابینا و دیگری دست ندارد در طی ۱۰ سال، ۱۰ هزار اصله درخت کاشتند تا روستای کوچک یلی که در شمال شرقی چین واقع شده است را از آب‌گرفتگی نجات دهند.
در یکی از دهکده‌های چین، دو فرد معلول که یکی نابینا و دیگری دست ندارد با همکاری یکدیگر در طی ۱۰ سال، ۱۰ هزار اصله درخت کاشتند.
هایکشی و وانکی دو دوست معلول هستند که به کمک هم طبیعت دهکده‌شان را با کاشت درخت احیا کردند و دهکده را از آب‌گرفتگی نجات دادند.
هایکشی با یک چشم نابینا به دنیا آمد و چشم دیگرش را نیز در حادثه‌ای که در محل کارش رخ داد از دست داد. وانکی نیز وقتی ۳ ساله بود هر دو دستش را در یک تصادف از دست داد. هایکشی و وانکی با همکاری یکدیگر ۸ جریب زمین از دولت اجاره کردند و در طی ۱۰ سال با کاشت ۱۰ هزار اصله درخت دهکده زیبایشان را از آب‌گرفتگی و سیلاب نجات دادند.
در کشور عزیزمان ایران نیز روز ۱۵ تا ۲۲ اسفند ماه به عنوان “هفته منابع طبیعی” نامگذاری شده است که نخستین روز این هفته یعنی ۱۵ اسفند “روز ‌درختکاری‌” است. مردم و مسئولین هر ساله در این روز با کاشت نهال به استقبال بهار می‌روند. متأسفانه ما ایرانی‌ها فقط یک روز در سال آن هم به شکل نمادین درختکاری می‌کنیم که اصلاً جواب گوی نیاز طبیعت ایران‌زمین نیست. ای کاش ما ایرانی‌ها از کار داوطلبانه و زیبای این ۲ معلول که با همکاری یکدیگر در طی ۱۰ سال، ۱۰ هزار درخت کاشته‌اند الگو بگیریم و بیشتر به فکر درختکاری و مراقبت از طبیعت زیبای کشور عزیزمان ایران باشیم.
از تمام عزیزانی که این مقاله را مطالعه می‌کنند خواهش می‌کنم برای احیای طبیعت و گسترش فرهنگ درختکاری این مطلب را با دیگران نیز به اشتراک بگذارند تا برای کاشت درخت فقط منتظر روز درختکاری نباشیم. با تشکر
هایکشی و وانکی برای کاشت مجدد ۱۰ هزار اصله درخت در روستای یلی که در شمال شرق چین واقع شده، ۱۰ سال تلاش کردند.
 
وانکی وقتی ۳ ساله بود هر دو دستش را در یک تصادف از دست داد.
 
هایکشی با یک چشم نابینا به دنیا آمد و چشم دیگرش را نیز در حادثه‌ای که در محل کارش رخ داد از دست داد.
 
هایکشی و وانکی با همکاری یکدیگر یک تیم استثنایی کاشت درخت ایجاد کردند و یک بار دیگر به هم نوعان خود اثبات کردند اگر بخواهید راهی پیدا می‌کنید و اگر نخواهید بهانه‌ای.
 
آن‌ها می‌گویند برای کاشت ۱۰ هزار اصله درخت بیش از یک دهه تلاش کرده‌اند.
 
آن‌ها هر روز ۷ صبح از خواب بیدار می‌شدند تا برای رسیدن به هدف ارزشمند خود تلاش کنند.
 
 
از آنجا که هیچ پولی برای خرید نهال نداشتند برای تکثیر درختان از قلمه‌زنی استفاده می‌کردند.
 
برای تهیه قلمه نیز یکی از آن‌ها از درخت بالا می‌رفت تا شاخه‌ها را ببرد.
 
بعد برای کاشت درختان چاله می‌کندند.
 
بعد وانکی از قلمه‌ها مراقبت می‌کرد و به آن‌ها آب می‌داد.
 
کار ارزشمند این ۲ معلول دهکده یلی را از آب‌گرفتگی نجات داد.
 
بعد از اینکه شهروندان چین از کار داوطلبانه و ارزشمند این ۲ معلول خبردار شدند، هایکشی شاید برای درمان آب‌مروارید مادرزادی‌اش عمل شود.


گروههای مطالب

آرشیو ماهیانه

جدیدترین مطالب

گالری تصاویر

آمار بازدید


  » بازدید امروز : 128
  » بازدید دیروز : 188
  » بازدید هفتگی : 128
  » بازدید ماهیانه : 4112
  » بازدید سالانه : 129606
  » کل بازدیدها : 1260201

درباره مدیر