سلطان معرفت یاعلی ابن موسی الرضا(ع) :: كنترل ترس از ديدگاه اسلام , ,اههاي غلبه بر ترس
Xگروه بین المللی HSE IRAN
گروه بین المللی ایمنی بهداشت
سلطان معرفت یاعلی ابن موسی الرضا(ع) :: كنترل ترس از ديدگاه اسلام , ,اههاي غلبه بر ترس
 
 

آخرین مقالات
از زبان ائمه (ع) بهترین زمان برای دعا کردن چه زمانی است؟
دوازده نکته کوتاه و گویا درباره حضرت علی(ع)
نامه امام علی (ع) به مالک اشتر (عهدنامه مالک)
ماجرای ازدواج فرزندان حضرت آدم (ع) و حوا (ع)
آیا پیامبر اسلام به شهادت رسید یا به مرگ طبیعی از دنیا رفت؟
عاشورا و 4 واقعه دروغ و اشتباه
نظر اندیشمندان جهان در مورد سالار شهیدان
معنای دقیق کلمات عاشورا و تاسوعا چیست و ریشه ی آنها از کجا آمده است ؟!
حضرت ابوالفضل در کلام معصومین علیه اسلام
فضیلت گریه بر امام حسین (ع) از نگاه معصومین
ناگفته هاي درباره سرداب حرم حضرت عباس (ع)
راه های توسل به حضرت عباس علیه السلام
روز مباهله چه روزی است؟
پندا مام جفعر صادق علیه السلام به دولتمردان
فضیلت زیارت امیرالمومنین علیه السلام و فضیلت نجف اشرف
حدیث فضیلت روز عرفه
نظر شیطان در مورد امام علی(ع) چه بود؟
5پاداش بزرگی که از زیارت امام رضا (ع) می بریم!
بیچاره‌اند کسانی که غیبت میکنند
چرا سوره توحيد را اخلاص ميگويند؟نکته اي عجيب
چرا نوآوری اهمیت دارد؟
انواع رسانه
رسانه و ارتباطات
ريز نكات موفقيت در ازدواج
جریان موج سوم چیست؟
برای مقابله با آسیب های شبکه های اجتماعی در خانواده ها چه باید کرد ؟
دیوار برلین
زیست بوم تایگا
کریستف کلمب
برج کج پیتزا
نوپردازی و آمار برج ایفل
برج ایفل
 


پانل کاربری
فراموشی کلمه عبور
عضویت
 


گزیده مقالات


از زبان ائمه (ع) بهترین زمان برای دعا کردن چه زمانی است؟

بسم الله الرحمن الرحیم
بهترین زمان برای دعا کردن
امام صادق(ع): بر شما باد به دعا کردن بعد از نمازها چه اینکه چنین دعایی مستجاب است.
بهترین زمان برای دعا کردن از زبان ائمه معصومین(ع)

:: ادامه خبردوازده نکته کوتاه و گویا درباره حضرت علی(ع)

بسم الله الرحمن الرحیم
دوازده نکته کوتاه و گویا درباره حضرت علی(ع)
1. حضرت علی علیه السلام در هیچ جنگ و جهادی شرکت نکرد مگر این که پیروز برگشت.(1)
2. رسول خدا صلی الله علیه و آله می گفت: «عَلی اَشْجَعُ النّاسِ قَلْبا / علی، شجاع ترین و قویدل ترینِ مردم است.»(2)

:: ادامه خبرنامه امام علی (ع) به مالک اشتر (عهدنامه مالک)

بسم الله الرحمن الرحیم
نامه امام علی (ع) به مالک اشتر (عهدنامه مالک)
وقتی حضرت امیرالمومنین علی (ع) ، مالک اشتر نخعی از یاران خود را به امارت مصر منصوب نمود، به او فرمانی در قالب یک نامه نوشت. این نامه بی تردید از مهمترین اسناد سیاسی حقوق اسلامی و خصوصا شعبه شیعی آن است.

:: ادامه خبرماجرای ازدواج فرزندان حضرت آدم (ع) و حوا (ع)

بسم الله الرحمن الرحیم
 ماجرای ازدواج فرزندان حضرت آدم (ع)
 یکی از مورخین و تاریخ نگاران بزرگ بشریت، پروردگار عالم و کتاب مقدس قرآن کریم است که با بیان روایت های مختلف، تاریخ اسلام را ورق می زند.

:: ادامه خبرآیا پیامبر اسلام به شهادت رسید یا به مرگ طبیعی از دنیا رفت؟

بسم الله الرحمن الرحیم
آیا پیامبر اسلام به شهادت رسید یا به مرگ طبیعی از دنیا رفت؟
یکی از آسیب‌های مسایل تاریخی آن است که برخی از رخدادها ابهام دارد و از شفافیت لازم برخوردار نیست؛ از این رو قضاوت درباره آن‌ها مشکل است.

:: ادامه خبر

 


سازمان های مرتبط
 


پربازدیدترین مطالب
 


GOOGLE RANK

Page Rank

Page Rank

نظر سنجی
 

 

 

   

مشروح جزئیات

» كنترل ترس از ديدگاه اسلام , ,اههاي غلبه بر ترس

«ترس» عاطفه‌ای است به صورت یک نیرو و محرک که آدمی را در مبارزه با مشکلات و رفع موانع حیات دچار آسیب کرده و توان تلاش را از انسان باز می‌ستاند. ترس با «فوبیا» و «اضطراب» متفاوت است. فوبیا ترس‌‌هایی هستند که به طور گسترده با خطرات واقعی آن موقعیت تناسب ندارند. به عبارت دیگر، اصلاً خطر جدی وجود ندارد. همچنین ترس پاسخی است به خطری آنی و آشکار درباره پدیده‌ای که مشهود و قابل رؤیت و تصور است، در صورتی که اضطراب پاسخی است به خطر احتمالی  که ریشه آن ناپیدا و نامعلوم است. یکی از انواع ترس، خوف از خداوند است که نه تنها نامطلوب نبوده، بلکه در دستورات دینی سفارش نیز شده است. ترس از خداوند به معنای ترس از کاستی‌ها و گناهان خویش است. در قرآن کریم آیات متعددی مبنی بر عدم ترس آمده است. و راه‌هایی را نیز به انسان‌ها یادآور شده که به چند مورد آن اشاره می‌نماییم. تسلیم در برابر خداوند و اخلاص در عمل، دوری از شیطان، ذکر خدا، ایمان و کار شایسته، هدایت، انفاق و استقامت در راه خدا.
 
پاسخ تفصیلی
«ترس» یکی از حالات روانی انسان است که از بدو تولد تا مرگ همراه انسان بوده و باعث بروز رفتارهای خاصی در انسان می‌شود. این احساس ناخوشایند و البته طبیعی در واکنش به خطرات واقعی ایجاد می‌شود. به بیان دیگر، ترس واکنشی است هیجانی که بر اثر اختلال به وجود می آید و رفتار عادی آدمی را باز می‌ستاند. از نگاه دیگر می‌توان گفت؛ ترس عاطفه‌ای است به صورت یک نیرو و محرک که آدمی را در مبارزه با مشکلات و رفع موانع حیات دچار آسیب کرده و توان تلاش را از انسان باز می‌ستاند.[1]
ترس تا حدودی برای روند تکمیلی شخصیت انسان لازم است؛ و به همین جهت ترس‌ها را عمدتاً به دو نوع تقسیم می‌کنند که عبارت‌اند از ترس مطلوب و ترس نامطلوب که در ادامه توضیح آن خواهد آمد.
تفاوت ترس با هراس(فوبیا)
هر چند علائم «فوبیا» مانند ترس است و معمولاً مردم به آن هم ترس می‌گویند اما فوبیا ترس‌‌هایی هستند که به طور گسترده با خطرات واقعی آن موقعیت تناسب ندارند. به عبارت دیگر، اصلاً خطر جدی وجود ندارد ولی واکنش‌ها به گونه‌ای است که گویی خطر واقعاً تهدید می‌کند. پس وقتی که می‌گوییم فوبیا و یا هراس منظور ما ترس نیست و با واژه مورد نظر ما تفاوت می‌کند.
تفاوت ترس و اضطراب
ترس پاسخی است به خطری آنی و آشکار درباره پدیده‌ای که مشهود و قابل رؤیت و تصور است، در صورتی که اضطراب پاسخی است به خطر احتمالی که ریشه آن ناپیدا و نامعلوم است. به عبارت دیگر، می‌توان گفت؛ در ترس علتی آشکار یا پنهان وجود دارد، ولی در اضطراب علت شناخته شده نیست. ترس معمولاً از علتی خارجی منشأ می‌گیرد، در حالی‌که اضطراب علتی شناخته شده ندارد.[2] به دیگر سخن، در ترس، فکر معمول، این است که مثلاً «سگ ممکن است مرا گاز بگیرد». در مقابل، در اختلالِ اضطرابِ فراگیر، فکر معمول، این است که «اتّفاق وحشتناکی ممکن است برای فرزندم بیفتد». بنابر این، ترس بر پایه واقعیّت، یا مبالغه «خطرِ واقعی» قرار دارد، حال آن‌که اضطراب بر اساس «خطر مبهم» استوار است.[3]
اسلام به عنوان یک دین الهی که برنامه زندگی برای انسان‌ها دارد، برای ترس نیز راه‌کارهای اساسی دارد هرچند نمی‌توان در این مقاله مختصر حق آن‌را ادا کرد، اما به بخشی از آنچه که در منابع اسلامی آمده است، اشاره می‌نماییم.
با مراجعه به منابع دینی و تحقیق درباره ترس، موضوع خشیت و ترس از خداوند بیش از همه برجسته می‌نماید. این در حالی است که روان‌شناسی مبتنی بر علوم تجربی کمتر به این مسئله توجه دارد. ترس از خداوند نه تنها نامطلوب نبوده، بلکه در دستورات دینی سفارش نیز شده است. ترس از خداوند به معنای ترس از کاستی‌ها و گناهان خویش است. از کوتاهی‌هایی است که درباره مسئولیت‌ها و تکالیفی که بر دوش ما بوده و انجام نداده و در اقامه آن کاهلی کرده‌ایم. به بیان دیگر، این‌جا ترس به معنای خشیت است نه هراس، و یا اضطراب. خشیت نیز با آگاهی توأم است و با احترام و تعظیم بسیار همراه است. قرآن می‌فرماید: «إِنَّما یَخْشَى اللَّهَ مِنْ عِبادِهِ الْعُلَماء»؛[4] حقیقت چنین است، از میان بندگان خدا تنها دانشمندان از او مى‌‏ترسند. این نوع ترس بدین معنا است که موجب اطاعت از خداوند می‌شود و انسان در مسیر کمال قرار می‌گیرد و هدایت می‌یابد. در حدیثی از امام صادق(ع) آمده است: «مَنْ عَرَفَ اللَّهَ خَافَهُ وَ مَنْ خَافَ اللَّهَ حَثَّهُ الْخَوْفُ مِنَ اللَّهِ عَلَى الْعَمَلِ بِطَاعَتِهِ وَ الْأَخْذِ بِتَأْدِیبِهِ‏»[5] هرکس خداوند متعال را شناخت از او می‌هراسد و هرکس از خداوند ترسید این واهمه او را به طاعت حق تعالی برانگیخته و خود را با آداب او تأدیب می‌نماید.
پس از این مقدمه حال به راه‌های مقابله با ترس از دیدگاه قرآن کریم می‌پردازیم. در قرآن کریم آیات متعددی مبنی بر عدم ترس آمده است. و راه‌هایی را نیز به انسان‌ها یادآور شده است که به چند مورد آن اشاره می‌کنیم.
1. تسلیم در برابر خداوند و اخلاص در عمل: یکی از راه‌های مهم مقابله با ترس، تسلیم در برابر خداوند و اخلاص در عمل است. ترس معمولاً یا به دلیل از دست دادن چیزی و یا به جهت آسیب‌هایی است که احتمالاً انسان با آن مواجه می‌شود. اما یک مؤمن با تکیه بر خداوند و توکل بر او می‌داند که قوی‌ترین و برترین قدرت هستی از او مراقبت می‌کند. این مسئله زمانی حاصل می‌شود که او تمامی کارهایش برای خداوند باشد. قرآن کریم در این باره می‌فرماید: «بَلى‏ مَنْ أَسْلَمَ وَجْهَهُ لِلَّهِ وَ هُوَ مُحْسِنٌ فَلَهُ أَجْرُهُ عِنْدَ رَبِّهِ وَ لا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُون»؛[6] آرى کسى که در برابر خداوند تسلیم شود و نیکوکار باشد، پاداش او نزد پروردگارش ثابت است، نه ترسى بر آنها است و نه غمگین خواهند شد.
2. دوری از شیطان: شیطان همواره از این‌که انسان در آرامش باشد و خدا را یاد کند، واهمه دارد. این موجود با ایجاد ترس از مسائلی از قبیل فقر انسان را می‌ترساند و باعث می‌شود انسان دائماً در  اضطراب بوده و آرامش از او گرفته شود. انسان می‌تواند با دور شدن از شیطان، توکل و امید را در خود افزایش دهد، ترس را از خود دور کرده و به آرامش برسد: «إِنَّما ذلِکُمُ الشَّیْطانُ یُخَوِّفُ أَوْلِیاءَهُ فَلا تَخافُوهُمْ وَ خافُونِ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِین»؛[7] این فقط شیطان است که پیروان خود را (با سخنان و شایعات بى‌اساس) مى‌‏ترساند، از آنها نترسید و تنها از من بترسید اگر ایمان دارید.
3. ذکر خدا: ذکر خداوند به معنای ارتباط با پروردگار می‌باشد. ذکر باعث می‌شود تا همواره انسان از شیطان به دور بوده و به یاد خالق خویش باشد. چنین عملی موجب آرامش قلبی می‌گردد و ترس را زایل می‌کند: «وَ اذْکُرْ رَبَّکَ فِی نَفْسِکَ تَضَرُّعاً وَ خِیفَةً وَ دُونَ الْجَهْرِ مِنَ الْقَوْلِ بِالْغُدُوِّ وَ الْآصالِ وَ لا تَکُنْ مِنَ الْغافِلِین»؛[8] پروردگارت را در دل خود از روى تضرع و خوف و آهسته و آرام، صبحگاهان و شامگاهان یاد کن! و از غافلان مباش.
4. ایمان و اعمال نیکو: ایمان به خدا گمشده امروز بشر است. به همین دلیل بشر امروزی همواره مضطرب است. ایمان به خدا و نیز عمل صالح او را متصل به ذات بی‌انتها می‌نماید و دیگر دلیلی برای ترس نمی‌یابد؛ چرا که تکیه گاه او کسی است که قدرتی بی‌نهایت دارد: «مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الْآخِرِ وَ عَمِلَ صالِحاً فَلا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُون»؛[9] هر گاه ایمان به خداوند یگانه و روز جزا بیاورند و عمل صالح انجام دهند نه ترسى بر آنها است و نه غمگین خواهند شد.
«تَرَى الظَّالِمِینَ مُشْفِقِینَ مِمَّا کَسَبُوا وَ هُوَ واقِعٌ بِهِمْ وَ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ فِی رَوْضاتِ الْجَنَّاتِ لَهُمْ ما یَشاؤُنَ عِنْدَ رَبِّهِمْ ذلِکَ هُوَ الْفَضْلُ الْکَبِیر»؛[10] در آن روز ستمگران را مى‏‌بینى که از اعمالى که انجام داده‏اند سخت بیمناک‌اند، اما آنها را فرو مى‏‌گیرد، اما کسانى که ایمان آوردند و عمل صالح انجام دادند در بهترین باغ‌هاى بهشت‌اند، و هر چه بخواهند نزد پروردگارشان براى آنها فراهم است این است فضل بزرگ.
5. هدایت: انسانی که هدایت یافته باشد و ضلالت و تاریکی را از خود رانده باشد در حقیقت به منبع نور دست یافته است و افق پیش روی خود را می‌بیند. چنین فردی با تکیه به هدایتی که از سوی خداوند آمده است، ترس از دلش می‌رود و اطمینان و اعتماد به خداوند جایش را می‌گیرد. خداوند به هدایت شوندگان چنین می‌فرماید: «َإِمَّا یَأْتِیَنَّکُمْ مِنِّی هُدىً فَمَنْ تَبِعَ هُدایَ فَلا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُون»؛[11] هر گاه هدایتى از طرف من براى شما آمد کسانى که از آن پیروى کنند نه ترسى بر آنها است و نه غمگین مى‌‏شوند.
6. انفاق: انفاق از جمله اعمال مهمی است که مورد توجه خداوند است. بخشش اموال در راه خداوند باعث می‌شود که فرد انفاق کننده از این‌که از اموال خود جدا می‌شود، نترسد و به دریای فضل، بخشش و رحمت الهی امیدوار باشد. او توکلش به خداوند است، خداوند نیز ترس را از دل توکل کنندگان می‌زداید: «الَّذِینَ یُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ ثُمَّ لا یُتْبِعُونَ ما أَنْفَقُوا مَنًّا وَ لا أَذىً لَهُمْ أَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ لا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُون»؛[12] کسانى که اموال خود را در راه خدا انفاق مى‌‏کنند، سپس به دنبال انفاقى که کرده‌‏اند، منت نمى‌‏گذارند و آزارى نمى‌‏رسانند، پاداش آنها نزد پروردگارشان (محفوظ) است، و نه ترسى دارند، و نه غمگین مى‌‏شوند.
7. استقامت در راه خدا: کسانی که مردد هستند، ترس در دلشان قرار می‌گیرد. اما مؤمنانی که در راه خداوند استقامت می‌کنند بر مشکلات و مصائب چیره می‌شوند و به اهداف خویش نایل می‌گردند و ترس را از خود دور می‌نمایند: «إِنَّ الَّذِینَ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا فَلا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُون»؛[13] کسانى که گفتند پروردگار ما اللَّه است، سپس استقامت به خرج دادند نه ترسى براى آنهاست و نه غمى دارند.
 

[1]. قائمی، علی، ترس و اضطراب در کودکان، ص 15، تهران، انتشارات امیری، 1368ش.
[2]. همان.
[3]. دیوید روزِنْمان، مارتین سلیگمن، روان شناسی نابهنجاری، آسیب شناسی روانی، مترجم، سیّد محمدی، یحیی، ج 1، ص 301 و 307، تهران، نشر ساوالان، 1380ش.
[4]. فاطر، 28.
[5]. نورى، حسین بن محمد تقى، مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، ج ‏11، ص 228، قم، مؤسسة آل البیت علیهم السلام، چاپ اول، 1408ق.
[6]. بقره، 112.
[7]. آل عمران، 175.
[8]. اعراف، 205.
[9] . مائده، ۶۹.
[10]. شوری، 22.
[11]. بقره، 38.
[12]. بقره، 262.
[13]. احقاف، 13.


» تاریخ انتشار : 1394/01/06
» بازدیدها : (0)
» نظرات : (0)
نظرات

پست نظرات
نام:


ایمیل:


عنوان:


نام سایت:


نظرات:

كد:


جدیدترین گزارشات


دیوار برلین

بسم الله الرحمن الرحیم
دیوار برلین یا دیوار برلن نام دیواری به طول ۱۵۵ کیلومتر و به ارتفاع 3/6 متر بود که پس از خاتمهٔ جنگ جهانی دوم و شکست حزب نازی (حزب حاکم بر آلمان) تأسیس شد. این دیوار در سال‌های ۱۹۶۱ تا ۱۹۸۹ به‌مدت ۲۸ سال شهر برلین را به دو منطقهٔ شرقی و غربی تقسیم کرده‌بود.[۱] این دیوار اصلی‌ترین نماد جنگ سرد بود که به پردهٔ آهنین مشهور شد.

:: ادامه خبرزیست بوم تایگا

بسم الله الرحمن الرحیم                     
زیست بوم تایگا از گسترده ترین زیست بوم هاست و در جنوب توندرا و در قاره های 
آسیا، اروپا و آمریکای شمالی گسترش یافته است. 
در این مطلب به نوع پوشش گیاهی  و آب و هوا آن اشاره خواهیم کرد. 

:: ادامه خبرکریستف کلمب

بسم الله الرحمن الرحیم
شما با خواندن این مطلب با زندگی کریستف کلمب آشنا میشویدکریستُف کُلُمب (کریستوبال کُلُن) (به اسپانیایی: Cristóbal Colón) ۱۴۵۱ - ۲۰ مه ۱۵۰۶) سوداگر و دریانورد اهل جنُوا در ایتالیا بود که بر حسب اتفاق قاره آمریکا را کشف کرد.

:: ادامه خبر

 
 
 
 
اخبار علمی جدید
 
 
   
جستجوی اخبار
جستجو در محتوا   
 
 
   
وضعیت آب و هوا


 
 
   
اوقات شرعی
 
 
   
آلبوم های تصاویر
 
 
   
آمار سایت

» بازدید امروز : 3
» بازدید دیروز : 1803
» بازدید هفتگی : 1806
» بازدید ماهیانه : 1806
» بازدید سالانه : 127300
» کل بازدیدها : 1257895

 
 
   
   
  Copyright @ 2012 Irsitesaz.com.